Festiwalowe trendy

Festiwale muzyczne wpisują się w światową modę, którą zapoczątkowano w amerykańskich serialach. Dotyczy ona społecznego zaangażowania. Twórcy seriali telewizyjnych poprzez scenariusze zaczęli przekazywać treści mające realny wpływ na postawy widzów. Początek tych zmian datuje się na koniec lat 90. ubiegłego stulecia. Powoli ta myśl przewodnia zaczęła rozwijać się także w innych obszarach rozrywki, także organizacji festiwali muzycznych. Zgodnie z tą koncepcją, festiwale poza muzyką, zwracają uwagę uczestników na inne ważne kwestie. Poniżej prezentujemy najważniejsze festiwalowe trendy społeczne ostatnich lat.

Ekologia

Niemal wszystkie liczące się festiwale na świecie promują dbałość o środowisko naturalne. Na wielu z nich prowadzone są warsztaty z ekologii, wystawcy nie mogą używać plastikowych jednorazowych naczyń, nie wolno ich również wnosić ze sobą na teren miasteczka. Zdarza się, że wśród imprez towarzyszących organizowane są konkursy sportowe.

Równość płci

Walka o prawa kobiet i ich równość w biznesie, wynagrodzeniach i innych dziedzinach życia to temat wielu ostatnich imprez muzycznych. W tym trendzie najczęściej prezentowane są filmy, wystawiane sztuki teatralne, czy innego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne. Kobiety możemy również podziwiać na scenie. Nie ma koncertu bez silnych damskich osobowości.

Rasizm, totalitaryzm, przemoc

Kryzys migracyjny spowodował, że uwaga świata skupiła się na zagadnieniach związanych z nietolerancją rasowa, ksenofobią, przemocą i systemami, które nie są demokratyczne. Muzyka i sztuka uczy nas akceptacji dla inności, pokazuje naszą równość mimo różnych warunków życia. uczy empatii i zrozumienia dla innych kultur, pomaga bronić praw słabszych.

Mniejszości seksualne

Festiwale muzyczne to również miejsce edukacji o prawach mniejszości seksualnych. Motyw ten jest dla niektórych mniejszych imprez muzycznych motywem przewodnim. W ich trakcie organizuje się prelekcje, różnego rodzaju performance i warsztaty.

Jak widać świat muzyki i sztuki nie funkcjonuje w oderwaniu od aktualnych problemów społecznych. Coraz częściej w ramach występów głos ze sceny zabierają gwiazdy, które promują odpowiedzialną postawę jako odpowiedź na problemy toczące nasz świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *