Plakat jako nieodzowny element festiwalu muzycznego

Festiwale muzyczne, chociaż kojarzą nam się przede wszystkim z muzyką, mają wiele wspólnego również z inną dziedziną sztuki. Dziedziną tą jest plakat. Trudno sobie wyobrazić współczesny festiwal bez promującego go plakatu. O tym, co charakteryzuje plakaty festiwalowe, piszemy w poniższym wpisie.

Funkcje plakatu festiwalowego

Plakat festiwalowy pełni dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest funkcja informacyjna. Plakat staje się nośnikiem informacji o poszczególnych wydarzeniach, ich datach i godzinach. Wskazuje również, przynajmniej w znacznej części, na to jakich wykonawców będzie gościł festiwal. W zależności od rodzaju wydarzenia muzycznego, plakat staje się również nośnikiem wiadomości z zakresu wydarzeń towarzyszących i oficjalnej strony internetowej. Druga funkcja plakatu wiąże się z promocją wydarzenia. W tym kontekście istotny jest fakt, że plakat ma obecnie nie tylko oblicze niewielkiego afisza, lecz przede wszystkim umieszczany jest na billboardach w wielu częściach kraju.

Plakat festiwalowy jako kategoria plakatów

Plakat festiwalowy stanowi współcześnie odrębną kategorię sztuk plastycznych czy reklamy. Na całym świecie odbywa się w związku z tym wiele wystaw im poświęconych. W Polsce jednym z najbardziej znanych wydarzeń jest PlakatFest czyli Śląski Festiwal Plakatu w Chorzowie. Podczas tego wydarzenia wiele miejsca poświęca się właśnie plakatowi festiwalowemu i ogólnie muzycznemu.

Plakaty festiwalowe i muzyczne we wnętrzach

Oryginalny plakat festiwalowy to cenna ozdoba wnętrza. Wiele plakatów z dawnych festiwali i innych wydarzeń muzycznych osiąga wysokie ceny na aukcjach internetowych. Dzieje się tak ponieważ plakat festiwalowy stał się obecnie dziełem sztuki. Cechuje go artyzm, muzyczne nawiązania i ekspresja. Dla niektórych osób ma również wartość sentymentalną czy kolekcjonerską. Swoista moda na plakat festiwalowy we wnętrzu ma swoje odbicie w trendach urządzania i dekorowania. Wiele osób decyduje się na oryginalne Plakaty muzyczne, które w różny sposób nawiązują do utworów, instrumentów, wykonawców czy wydarzeń. Firmy sprzedające plakaty posiadają takie dekoracje w swojej ofercie.

Symbolika plakatu festiwalowego

Nie można zapomnieć, że plakat festiwalowy stanowi pewien symbol wydarzenia muzycznego. Z tego powodu wiele plakatów zawiera elementy, które w sposób naturalny nawiązują do tradycji i symboliki eventu. Przykładem niech będzie Open’er Festival, którego plakaty posiadają pomarańczowe kolory towarzyszące temu wydarzeniu niemal od początku jego powstania, a nawiązujące do logo głównego sponsora.

Podsumowując warto wspomnieć, że w Polsce odbywa się wiele wystaw poświęconych plakatom, a na wielu z nich obejrzeć można plakaty festiwalowe z Polski i ze świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *