Alterkino na Open’erze

Chociaż Open’er Festival kojarzy się przede wszystkim z muzyką, to w jego trakcie obejrzeć można bardzo dobre produkcje kinowe. Służy temu specjalna sala. Misją kina, którą przyjęli organizatorzy, jest pokazanie ważnych wydarzeń artystycznych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem filmów dotyczących szeroko pojętej muzyki. Pokazy są sklasyfikowane tematycznie, dzięki czemu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Na stronie internetowej można również przed obejrzeniem filmu sprawdzić szczegółowe informacje o produkcji i jej tematykę.

Moc Kobiet//Women Power

To kino, najogólniej ujmując, dedykowane silnym kobiecym bohaterkom naszych czasów. Filmy koncentrują się na ukazaniu ważnych zjawisk społecznych: wykorzystywania seksualnego, przemocy domowej, feminizmu i równego traktowania. Motywem przewodnim jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co oznacza być kobietą w naszych czasach?

Muzyka&Rewolucje//Music&Revolutions

To sekcja filmów koncentrujących się na procesach zmierzających do powstania muzyki w jej ostatecznej formie pokazanej przez twórcę. W ramach promocji kina prezentowane są artystyczne filmy polskie i zagraniczne. W 2020 r. jest to polski obraz „Symfonia Fabryki Ursus” łączący choreografię i muzykę eksperymentalną. To kino które pokazuje, że muzyka nie ma granic.

Sztuka&Wizje//Art&Visions

W ramach tych pokazów prezentowane są filmy opowiadające oraz przedstawiające unikalnych artystów i ruchy artystyczne, zarówno nowe, jak i te, które mimo upływu czasu wciąż oddziałują na sztukę i kulturę. Ukazane są produkcje związane tematycznie z modą, architekturą, designem czy sztukami plastycznymi. Dotyczą wizji i pomysłów twórców, które na długo pozostają w pamięci widzów, ponieważ pokazują ich miejsce w otaczającej nas rzeczywistości.

My, ludzie//We, the people

Bohaterowie tej sekcji to my, ludzie. Ze wszystkimi naszymi wadami i zaletami. Ludzie, którzy potrafią walczyć o prawdę, równość, sprawiedliwość. Filmy stanowią inspirację do podejmowania działań zmierzających do pokazania prawdy, walki o godność, o swoje racje, o obronę słabszych. Konsekwencją naszych wyborów jest świat taki, jakim właśnie jest. Filmy prezentowane w tej sekcji próbują odpowiedzieć na pytanie, czy i jak nasze postępowanie zmienia otaczająca rzeczywistość?

Pokazy filmowe w ramach Open’er Festival ukierunkowane są na połączenie najbardziej interesujących produkcji kinowych, które z jednej strony dotykają ważnych problemów społecznych, a z drugiej są w jakiś sposób powiązane z muzyką. Owo połączenie nie zawsze jest oczywiste, nieraz widz doszukać musi się go między wierszami. Zawsze jednak są to filmy, które zostają z widzem jeszcze po wyjściu z sali kinowej. Stanowią temat dalszych rozważań, przemyśleń i dyskusji. Rozmowy uczestników projekcji o obejrzanym przed chwilą filmie często toczą się zaraz pod nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *